top of page

VILL DU BLI EYEBROW DESIGNER?


Nu har vi just avslutat vår andra kurs inom PMU och förbereder för den tredje. Tycker du att det verkar spännande så kontakta oss direkt för mer information. Tillsammans skapar vi ett helt nytt yrke inom branschen.

Alla våra elever har sina olika kvaliteter och kunskaper som kan hjälpa till i utvecklingen. Den här månaden var vår elev bild och slöjdlärare med tatuerings intresse, det är en perfekt matchning, men det krävs ändå hårda studier och övning innan man blir expert på ögonbryn. I vanlig ordning gick vi noggrant igenom hygien, blodsmittor, säkerhet och kontraindikationer som avslutades med ett skriftligt prov och CLEAN PMU CERTIFICATE. Månadens elev Karolina klarade provet och kämpade hårt sent in på kvällarna för att komma in i rätt teknik. Det var en kul och givande vecka för alla och vi välkomnar en ny medlem i New Concept Academy -familjen. Vi får också energi av att möta våra dedikerade och seriösa studenter och hoppas vi kan hjälpa alla att lägga en grund till en lång hållbar karriär. Kan man lära sig 3D Ögonbryn på 7 dagar? Svaret på den frågan är nej! Nu är det 3-6 månader självstudier enligt personligt anpassat schema innan det praktiska provet. Vi finns med på resan som stöd och coachar våra elever fram till det att det är dags att göra behandling på en människa. Det är också därför vi har små grupper med max 2 personer per månad. På så sätt tar vi ansvar för att det är rätt nivå på teknik så att man inte skadar huden på någon i onödan. Tillsammans med våra elever förändrar vi branschen och höjer krav på hygien, teknik, säkerhet och ansvar. Välkommen till New Concept Academy!


8 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

WHAT'S NEW?

bottom of page